Makine Çevirisi

Küreselleşmenin en önemli ürünlerinden biri makine çevirisi sistemleridir. İnsanlık her zaman birbiriyle iletişim kurmak için birçok yöntem denemiş ve bu süreçte farklı modeller geliştirmek için çalışmalar yapmışlardır. Bugün kullandığımız makine çevirisi sistemlerinin temeli 1950’li yıllara kadar dayansa da asıl adımların atıldığı dönem 2000 yılından sonradır. Günümüzde yapay zeka ve doğal dil işleme ile birlikte makine çevirisi sistemleri hızla gelişmekte ve insanlığı birbirine bağlamaktadır. Bugün mobil cihazlarımızla sesli iletişim kurmamız, bu yazılımların bizi anlaması ve bize cevap vermesi için bile makine çevirisi yazılımlarının payı önemlidir. Birçok dil çiftinde standart metinler için artık MTPE olarak adlandırılan makine çevirisi düzeltmesi hizmeti ayrıca çeviri hizmetleri arasında yerini almıştır. Makine çevirisi için en geniş çalışma Çeviri Otomasyon Kullanıcıları Topluluğu, TAUS, tarafından yapılmaktadır ve makine çevirisi düzeltmesi hizmetiyle birlikte çeviride kalite kontrolün profesyonel olarak nasıl yapılacağına dair eğitimlerine ulaşılabilmektedir.

Makine Çevirisi

Makine çevirisi sistemlerini günümüzde toplu üretim için kullanılan endüstriyel makinelere benzetebilirsiniz. Bu şekilde çeviri ihtiyacınızla ilgili hızlı dönüşlerle ticaretinizi hızlandırabilir ve rakiplerinizden öne geçmek için fırsat yakalayabilirsiniz. Doğru ve yerinde kullanıldığı zaman çok faydalı olmakla birlikte profesyonel olmayan çeviri şirketleri tarafından kötüye kullanımı ve müşteriye zarar ettirmesi de mümkündür. Yine de bu ihtimal makine çevirisinin sağladığı yararın önüne geçemez. Bugün büyük hacimli standart metinlerde artık vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Kullanım alanları içinde verilebilecek en popüler örneği Alibaba’nın ürün pazarlama sürecinde tamamen makine çevirisi kullanarak hızlı bir şekilde dünyaya e-ticaret üzerinden yayıldığını gösterebiliriz. Bunu da “anlık yeterlilik” prensibiyle açıklamak mümkündür. Pazarlamayı bir noktaya kadar getirse de nihayetinde bir noktada profesyonel ve kontrollü bir çeviriye ihtiyaç duyulması kaçınılmazdır.

Çeviri sürecinde gizliliğiniz ve güvenliğinizi ön planda tutan bir çeviri şirketiyle çalıştığınız sürece makine çevirisiyle ilgili endişe etmenize gerek yoktur. Bu sistemlerin nasıl kullanılması gerektiğini bilen bir çeviri şirketi büyük hacimli çeviri işlerinizde fiyat-kalite-hız konusunda size en uygun hizmeti sunmakta zorluk yaşamayacaktır. Makine çevirisi her zaman kötü kalite anlamına gelmemektedir.