Proofread nedir?

Proofread, çeviri alanında “son okuma ve düzenleme” demektir. İyi bir çevirinin son ve en önemli aşamasıdır. Bir çevirmen ne kadar iyi olursa olsun hata yapma ihtimali daima mevcuttur. Bu hataları tespit edip düzeltmek de proofreader'ın işinin temel ve değişmez bir parçasıdır.

Bir proofreader, dil bilgisi ve noktalama hatalarını tespit edip düzeltmekten fazlasını yapar. Metnin genel tutarlılık sorunlarını gidermek de proofreaderların görevleridir.

Örneğin;
• Metin içerisinde (varsa) website linklerinin doğru web sayfalarına gittiklerinden emin olmak ve gerektiği takdirde düzenleme yapmak.

• “İçindekiler” sayfasının metnin içeriği ile uyumlu olmasından emin olmak ve gerektiği takdirde düzenleme yapmak.

• Metnin sayfa biçiminin hatasız olduğundan emin olmak ve gerektiği takdirde düzenleme yapmak.

• Görsel ve şemaların başlıklarının doğruluğundan emin olmak ve gerektiği takdirde düzenleme yapmak.

• Metnin, yazarın seçtiği biçimsel düzene ve terminolojiye uygun olduğunu doğrulamak ve gerektiği takdirde düzenleme yapmak.

Ayrıca şirketimiz editör ve proofreaderları, farklı okuyucu türleri veya dergiler tarafından ne tür bir dilin tercih edildiğini iyi bilmektedirler. Bu nedenle, içeriğinizin mümkün olan en iyi dilde yazıldığından emin olur, gerekli düzenlemeleri bu yönde yaparlar.

Kimler Proofread hizmetine ihtiyaç duyar?

İçerik veya makale yazarları, yayınlarını yayıncı bir kuruluşa, dergiye veya müşterilerine göndermeden önce metnin hatasız olduğundan mümkün olduğunca emin olmalıdırlar.

Bilimsel makale yazarken, genellikle yazının içeriğini oluşturan bilimsel temel ve gerçeklere odaklanırsınız. Doğru kelimeleri yazmaya odaklanırken bazı gramer ve akademik yazım kurallarını ihmal edebilirsiniz.

Bizim Proofread hizmetimiz hakkında

Akademik başarı için kaleme alınan makaleler her zaman için çok önemli bir konudur. Makalenin gönderileceği derginin hakem heyetinin belirlediği dil kriterlerine uymayan bir makalenin yayın için kabul alma şansı zordur.

Bu tip hakemli dergilere akademik makale göndermeden önce son kontrolün yani proofreadingin yaptırılarak kalite kontrolün sağlanması önem arz eder.

Profesyonel İngilizce proofread ve editörlük hizmetimizden yararlanmanız, potansiyelinize ulaşmanıza ve çalışmanızın istediğiniz dergide yayınlanma şansını artırmanıza yardımcı olmaktadır.

Ana dili İngilizce olan deneyimli proofreaderlarımız tarafından düzenlenen makaleler, hakem değerlendirme sürecinde çok ciddi bir avantaja sahiptir.

Şirketimizin deneyimli proofreaderları, İngilizce olarak kaleme aldığınız makalelerinizi en uygun akademik dil ve üsluba kavuşturmak için gerekli düzeltmeleri yapmaktadır.

Bununla beraber eğer makalenizi bir dergiye gönderdiyseniz ve derginin hakem kurulu belli düzenlemelerin yapılması tavsiyesinde bulunduysa, istenen düzenlemeleri hakem kurulunun istediği yönde sizler için uygulamaktayız.

Proofread sertifikalı onaylı çeviri

Talebiniz üzerine, profesyonel editörlük ve proofread hizmeti veren şirketimiz, üzerinde isminiz ve yayınınızın başlığının bulunduğu ve genellikle hakemli dergilerin çoğu için gerekli olan bir proofread sertifikası düzenler.

Bu sertifika, makalenizin profesyonel editörlerimiz ve proofreaderlarımız tarafından düzenlendiğini ve düzeltildiğini; bu işlemlerin, makalenin açıklık, tutarlılık, diksiyon, dilbilgisi, noktalama işaretleri, yazım, stil ve sözdizimi yönünden yapıldığını dergiye bildirir. Proofreader hizmetimizden faydalanmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak fiyat alabilirsiniz.

Tercüme Bürosu Hizmetleri

81 ilde gerçekleştirdiğimiz bazı tercüme hizmetleri

Yeminli Proofread Tercüme

Profesyonel mütercim ve tercümanlardan oluşan ekibimiz 81 ilde birçok farklı disipline ait her türlü belge, dosya ve belgeyi tercüme etmektedir

Proofread Noter
Onaylı Tercüme

Alanında uzman yeminli tercüman kadromuz her türlü belgeyi özenle sınıflandırmakta ve noter onaylı olarak tercüme etmektedir.

Proofread Çeviri Hizmeti

Her alanda ekonomik ve hızlı sözlü ve yazılı adli hizmeti! Belgeleri alanlarına göre tercüme ediyor, sınıflandırıyor ve profesyonel tercümanlarımıza teslim ediyoruz.

türkçe almanca çevirmen

Proofread Belge Tercümesi

Kaliteli belge tercümeleri için siz değerli müşterilerimizi 81 ilde bulunan tercüme bürolarımıza bekliyoruz.

Tercüme Merkezi

Hızlı İletişim

81 ilden 7/24 hizmet alabileceğiniz tercüme hizmet çözümlerini sunuyoruz.

Güvenilir Tercüme Bürosu

81 ilde güvenilir, kaliteli ve hızlı tercüme hizmetlerini sağlayan tercüme şirketiyiz.

Yeminli Tercüme

81 ilde yeminli tercüme hizmetimizle belgelerinizi onaylatabilirsiniz.

Online Tercüme

81 ilde online tercüme hizmeti sunuyoruz. Hızlı ve güvenilir tercüme için iletişime geçebilirsiniz.

Müşteri Temsilciliğimiz

81 ilden müşteri temsilcilerimiz ile 7/24 iletişime geçebilir, sorularınız ve tercüme işlemleriniz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.